Znajomość języków obcych wśród polaków

Jakiś czas temu portal Onet zamieścił artykuł pt. Kraj niemych pochodzący z francuskiego dziennika Le Monde o tym jako to Libia powoli otwiera się na zagraniczny kapitał, a mieszkańcy Trypolisu rozchwytują towary sprowadzane z Europy i Ameryki. Autor napisał o tym, że zachodnie firmy chcące inwestować w państwie Kandafiego trafiają na poważną przeszkodę jaką jest fakt, iż Libijczycy nie znają języków obcych.

A jak wygląda znajomość języków w Polsce? Mówi się, że nie jest to nasza mocna strona. Zobaczmy zatem jak pokazują wiarygodne badania.

Chyba najnowszym badaniem dotyczącym tego zagadnienia jest sondaż CBOŚ „Aktualne problemy i wydarzenia”  przeprowadzony w dniach od 2 do 5 listopada 2006 roku na  liczącej 979 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

W komunikacie z badań można przeczytać, że 55% Polaków nie potrafi porozumieć się w żadnym języku obcym. Trzeba przyznać, że nie jest to zachwycający wynik. Dla porównania pod koniec 1997 roku nieznajomość żadnego języka deklarowało 63% respondentów.

Kolejne informacje z sondażu to znajomość języków ze względu na wiek- tutaj oczywiście im młodsze pokolenie tym jest lepiej (pokolenie 18-24 lata w 77% zna jakiś język obcy).
znajomość języków wśród Polaków ze względu na wiek

Jeśli chodzi o to jakie języki znają Polacy, to nadal jest to język rosyjski (22%) a 2% mnie ma język angielski. Kolejne pozycje to język niemiecki (14%) i francuski (2%).

Reklamy
Published in: on Październik 16, 2008 at 10:05 pm  Dodaj komentarz  
Tags: , ,

The URI to TrackBack this entry is: https://obcejezyki.wordpress.com/2008/10/16/znajomosc-jezykow-obcych-wsrod-polakow/trackback/

RSS feed for comments on this post.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: